[ English | русский | 日本語 | 한국어 (대한민국) | Indonesia | 中文 (简体, 中国) | Türkçe (Türkiye) | Deutsch | English (United Kingdom) ]

Dil Ekibi

OpenStack i18n ekibi tüm dillerde çevirileri düzenleyen i18n ekibi ve geliştirici ekibi arasındaki köprüyü oluşturan ekiptir. i18n ekibi genellikle bir iş planını takip eder.

Her dil ekibi i18n ekibinin iş planını takip edebilse de, takımınız kendi çalışma ögelerinde ve önceliklerinde karar kılabilir.

Her dil ekibi çeviri kılavuz hatları, öncelikleri, iletişim araçları gibi çeviri çabalarımıza katkısı olacak faydalı bilgilere sahip olabilir. Ziyaret etmeye değer. Dil ekibi sayfanızı https://wiki.openstack.org/wiki/I18nTeam/team adresinde bulabilirsiniz. Sorularınız varsa, düzenleyicilerinizle iletişime geçebilirsiniz.

Yerel ekibinizi bulamazsanız, yerel çeviri ekibi oluşturma isteği yapabilirsiniz.

Bir Dil Ekibinde Roller

Çeviri ekibinde üç değişik rol bulunur:

Üye (çevirmen)

Çeviri gönderebilen kişi.

Denetçi

Çevirileri kontrol edebilen ve gözden geçirildi (onaylandı) veya reddedildi olarak işaretleyebilen kişi.

Düzenleyici

Çeviri ekibinde yeni üyeleri onaylayan veya bu dile katkıları gözden geçirmek gibi ekip yönetim işlerini yapan yetkili bir üye. Ayrıca belirli görevler için görev düzenleyicilerimiz bulunur.

Bir Dil Ekibini Yönetmek

Bu kısım ekip düzenleyicilerin dil ekiplerini nasıl yönettikleriyle ilgili en iyi tecrübeleri paylaşmayı amaçlar. Faydalı bilgiler eklemekten çekinmeyin!

  • Yeni bir üye isteği alındığında, düzenleyici isteği onaylar (ya da nadiren reddeder). Şu an Zanata dil ekibi üyeleriyle iletişim kurmak için bir yol sunmuyor, yani yeni üyeyi dil ekibinde genellikle kullanılan yollardan biriyle haberdar etmek en iyisidir.

  • Yeni bir OpenStack dağıtımına yaklaşılırken yaklaşılan çeviri aralığında çeviri çabalarını düzenlemek ve önceliklendirmek önerilir.

  • Ekip üyeleri arasında bir iletişim kanalı kurmanız önerilir. Çeviriyle ilgili çeşitli başlıklarda ekip iletişimini cesaretlendirmek önemlidir.

  • Sözlükleri düzenlemek ve ilgili tartışmaları başlatmak iyi bir fikirdir.

Tabi ki takım düzenleyicilerin tüm ögeleri yapmasına gerek yoktur. Ekip üyelerinizin iş birliği yapmasını ve fikirleri paylaşmasını sağlayabilirsiniz.

Bir Dil Ekibi Oluşturmak

Bir dil ekibi oluşturmak istiyorsanız ve düzenleyicisi olmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları takip edin:

  1. Çeviri web sitesine kaydolmak için adımı takip edin.

  2. openstack-i18n@lists.openstack.org” adresine bir eposta yazarak kendiniz tanıtın ve oluşturmak istediğiniz dili Zanata kimliğinizle beraber belirtin.

  3. İsteğiniz onaylandığında, wiki sayfasında “Yerel Çeviri Ekipleri” sayfasına bir öge ekleyin, ekibinizi tanıtmak için I18nTeam sayfası altında bir wiki sayfası oluşturun (örneğin, I18nTeam/team/zh_cn), en azından iletişim bilgisi, web sayfası ve iş ögelerini belirtin.

Ardından, yerel çeviri ekibiniz başarıyla oluşturulur. Çeviri işine daha fazla insan katıp çeviriye başlayabilirsiniz.

Keep in mind to work with your local user group and the OpenStack Ambassadors to raise awareness and gather members :)