[ English | русский | 日本語 | 한국어 (대한민국) | Indonesia | 中文 (简体, 中国) | Türkçe (Türkiye) | Deutsch | English (United Kingdom) ]

Yayınla takım etkinlikleri

Bu sayfa i18n takımının kaygılarını ve OpenStack yayınlarında nelerin yapılması gerektiğini belgeler. Her OpenStack yayınının yaklaşık 6 ay döngüsü vardır ve ilişkili takvim şu adreste mevcuttur https://releases.openstack.org/ (örn., https://releases.openstack.org/ocata/schedule.html Ocata yayın takvimini tanımlar).

i18n takımında temel hedeflerden biri çevrilen karakter dizilerinin yeni yayına alınması böylece çevrilmiş OpenStack sürümüyle daha yaygın kullanıcı deneyimi yaşatmaktır. Bu hedefe ulaşmak için, bazı ekip etkinliklerinin yayın takvimiyle birlikte yürümesi gerekir.

Not

I18n ekibi çevrilecek hedef projeleri Forum civarında ayarlar ve önceliklendirir (Tasarım Zirvesi’nden yeniden isimlendirildi). Mevcut çeviri planı ve önceliği çeviri kontrol panosunda bulunabilir.

Not

Bu sayfadaki terimler yayın takvim sayfalarını takip eder.

Projects affecting StringFreezes

Horizon and Horizon plugins are the main targets which affect StringFreezes. Note that StringFreezes are applied to cycle-with-milestone release model.

 1. [Proje] Yayın kilometre taşı-3. ỲumuşakMetinDondurma` etkin.

 2. [Çevirmen] Bu yayın için çevirilere başla.

  • Zanata’da master sürümünü çevir.

 3. [I18n PTL] Çeviri çağrısı yap

 4. [I18n PTL] PTL veya I18n bağlantısıyla bağımsız projelerin yayınlanmasını ve çeviri takvimini düzenle.

 5. [Proje] RC1 Yayınla ve stable dalını oluştur. Sert MetinDondurma etkin.

 6. [Zanata yöneticisi] stable-newton gibi bir kararlı sürüm oluştur

  • Kararlı sürüm Zanata’daki master sürümden RC1 kesildikten sonra ve git deposunda stable dalı oluşturulduktan sonra oluşturulur.

  • Bir projeyle ilişkili kararlı sürüm Zanata’da oluşturulduktan sonra, altyapı betiği otomatik olarak karakter dizilerini gönderir.

 7. [Çevirmen] Zanata’da master sürümü yerine stable-XXXX sürümünü çevir.

  • Bu aşamada, Zanata’daki master sürümü çevirilere açıktır, ama kararlı sürümde çalışılması önerilir.

 8. [Altyapı] Kararlı dallar için çevirileri içe aktarmak için newton-çeviri-işleri gibi çeviri işlerini ayarla.

  • Bu işlem Zanata’da kararlı sürüm oluşturulduktan sonra yapılmalıdır.

 9. [Çevirmen] Çeviri işini son RC haftasının Pazartesi veya Salı gününe kadar tamamlamalıdır.

 10. [Proje] RC2 veya RC3 yayını son çevirilerle yayınlanır. Son RC yayını resmi yayın haftasından bir hafta önce yapılır.

 11. [Proje] Resmi yayın!

 12. [Zanata yöneticisi] Kararlı bir sürümü master sürüm üstüne birleştir.

  • Bu genellikle yayındna bir hafta sonra olur.

  • Kararlı sürüm iyice gözden geçirilmiştir, yani Zanata’da master sürüm üzerine çevirileri almak aynı karakter dizilerini tekrar çevirmemek için mantıklıdır.

 13. Resmi yayından sonra, çeviri katkısı için master sürüm çevrilebilir, ama asıl karakter dizileri projelerdeki geliştirmeler sebebiyle sık değişebilir.

 14. Diğer yandan, çevrilen karakter dizileri yayınlarla paketlendikten sonra kararlı sürümde çeviri katkısı yapmaya sıcak bakılmaz. Kararlı sürüm EOL yakınlarından veya daha önce kapatılır.

 15. Zanata’da kararlı sürümde bir çeviri hatası varsa, aynı çeviri hatasının ilişkili master sürümünde de düzeltilmesi önerilir.

Documentation projects

All upstream OpenStack documents in openstack-manuals and project repositories use master branch and can have stable branches depending on release models and maintaining documents in different project teams. Cross-project liaisons are strongly encouraged to communicate with I18n team so that I18n team can discuss and decide which stable documents are the target in I18n team and when translators start to translate stable documents.

 1. Translations on master version in Zanata are normally recommended for upstream contribution.

 2. After the documents are translated and reviewed well, updating existing www/<lang>/index.html or creating a new language landing page is needed.

Other projects supported with translation jobs

I18n team helps release activities on other projects if the projects have cross-project liaison on I18n team and upon request.