[ English | русский | 日本語 | 한국어 (대한민국) | Indonesia | 中文 (简体, 中国) | Türkçe (Türkiye) | Deutsch | English (United Kingdom) ]

Çeviri ipuçları

Bu sayfa çevirilerle ilgili küçük ipucu ve önerileri toplar.

Sizde de varsa, paylaşmayı ihmal etmeyin :)

Bir karakter dizisi kodda nerde kullanılıyor?

Daha iyi çeviri kalitesi için bir karakter dizisinin aslen kaynak kodda hangi içerikte kullanıldığını bilmek önemlidir. Malesef Zanata çeviri arayüzü hedef karakter dizisinin kaynak kodda nerde kullanıldığını göstermez.

POT dosyasını kontrol ederek kaynak kodda nerede kullanıldığını bulabilirsiniz.

POT dosyası http://tarballs.openstack.org/translation-source/<Zanata-proje-ismi>/<Zanata-proje-sürümü>/<yol>/<kaynak>.pot adresindedir:

  • <Zanata-proje-ismi> Zanata proje ismidir,

  • <Zanata-proje-sürümü> Zanata proje sürümüdür, örneğin master veya stable-mitaka,

  • <yol> belge yoludur, örneğin nova/locale, openstack_dashboard/locale veya releasenotes/source/locale,

  • <kaynak> Zanata’da bir belge ismidir.

En kolay yol http://tarballs.openstack.org/translation-source açmak ve <Zanata-proje-ismi>, <Zanata-sürümü> ve ilişkili bağlantıları takip etmektir.

Bulduğunuz bir POT dosyasını açın ve ilgilendiğiniz karakter dizisini arayın. Şu şekilde bir girdi bulabilirsiniz:

#: trove_dashboard/content/database_backups/views.py:100
#, python-format
msgid "Unable to retrieve details for parent backup: %s"
msgstr ""

Once you find location(s) of a string you would like to check, you can check more detail context where the string is used by looking at the code in the git repository. Zanata project and git repository are one-to-one relationship. If Zanata project name is <Zanata-project-name>, the corresponding git repository location is https://opendev.org/openstack/<Zanata-project-name>/. For example, if you are translating horizon, the git repository is found at https://opendev.org/openstack/horizon/.

Not

POT dosyaları artık git depolarında saklanmaz. Bu değişiklik 1 Newton geliştirme döngüsünün başında yapıldı.

1

http://lists.openstack.org/pipermail/openstack-dev/2016-May/094215.html

Bir karakter dizisinin Kontrol Panosu arayüzünde nerde kullanıldığı?

Kontrol panosuyla ilişkili bir proje çevirirken, “bu karakter dizisinin kontrol panosunda nerde olduğu”nu bilmek isteyebilirsiniz.

Kaynak koddaki konumdan karakter dizisinin nerde kullanılmış olacağını tahmin edebilirsiniz. (Bir konum bulmayla ilgili önceki girdiye göz atın.)

dashboards/admin/aggregates/views.py:104

Bunun anlamı sol taraftaki menüde “Yönetici” grubundaki “Takımlar” menüsüdür. Horizon kodunda, ikinci seviye “Proje” veya “Yönetici” gibi kontrol panosu grubuna denk gelir ve üçüncü seviye “Takımlar” (bu örnekteki gibi), “Sunucular” veya “Ağlar” gibi bir panele denk gelir.

dashboards/project/loadbalancers/workflows.py:44

Bir dosya ismi workflows.py veya forms.py ise, bir şeyleri oluşturmak ya da düzenlemek için kullanıldığı anlamına gelir.

dashboards/project/containers/templates/containers/_update.html:21

Şablon statik HTML dosyalarının iskeletidir. Bu durumda karakter dizisi belki de “Kapsayıcı” menüsünde “Güncelleme” biçiminde kullanılmıştır.